Täna küsiti minult järjekordselt, kas Eestis äri tehes tuleks domeeni registreerimisel arvestada domeeni laiendiga ja kas see mõjutab kuidagi kodulehe leitavust? Sellest tulenevalt teekski siinkohal postituse domeenivaliku teemal üldisemalt ja käiks üle põhilised aspektid, millega võiks arvestada kui käsil on domeeni registreerimine.

DOMEENI LAIEND

Domeenilaiendi osas on vastakaid arvamusi, mina tuginen vastates senisele kogemusele ja seega lihtne ja täpne vastus eeltoodud küsimusele oleks – domeenilaiend ei mängi absoluutselt mingit rolli kodulehe leitavuse ja parema positsiooni saavutamise osas. Otsingumootorite jaoks pole oluline, kas domeeni laiendiks on .ee, .eu, .com, .net vms. Nagu näed, on ka meil registreeritud domeen www.kodulehetegemine.net ja seda lihtsal põhjusel – see domeenilaiend oli lihtsalt veel vaba ja .net sobib suurepäraselt veebiteenuste pakkumiseks. Näidet ilmestab väga hästi see, et oleme Eestis paari aastaga olenemata .net laiendist tõusnud orgaaniliste otsingute seas esimesele positsioonile fraasiga “kodulehe tegemine”. Seega nagu näed isegi, domeeni laiend ei oma tähtsust selle nurga alt vaadatuna!

Domeeni registreerimine – mida võtta, mida jätta?

 

Pigem taandub ikka kõik optimeerimisele, kui hästi on koduleht optimeeritud ja kui palju Sa jooksvalt optimeerimisse panustad.

Igaks juhuks mainin ära ühe erandi, mis küll puudub Suurbritanniat ja sealset kohalikku domeeni .co.uk. Sealsetes erialafoorumites on väga palju juttu sellest, kuidas .co.uk domeenil on suurem kaal ja ta on otsingutes eelisseisuses kui näiteks. com lõpuline domeen ja seetõttu soovitavad sealsed eksperdid Suurbritannia turule spetsialiseerunud firmadele registreerida just .co.uk domeen.

DOMEENINIMI

Ehk siis oluline on domeeninimi ise ja selle vastavus märksõnale, millest kirjutasin põgusalt ka kodulehe optimeerimise postituses. Kui Sa ei ole just suur ja tuntud ettevõte, kelle nime teavad une pealt kõik ja oskavad Sind selle nime järgi ka otsida, siis soe soovitus on domeeninimeks firmanime mitte valida. Sest mis kasu on firmanimega domeenist, mida keegi ei otsi? Inimesed ei otsi tavaliselt firmade nimesid vaid valdavalt toodete ja teenuste nimesid. Näiteks enamus inimesi jõuab siia lehele sisestades otsingumootorisse sõna “kodulehe tegemine”. Mitte üks külastaja ei satu siia lehele otsides firma nime järgi, sest see nimi ei ütle midagi.

Milliseid sõnu või fraase domeeninimes kasutada, oleneb juba sinu tegevusvaldkonnast, otsingute arvust (mitu korda kuus neid sõnu otsitakse) ja konkurentsist (kui paljud veebilehed on optimeeritud nende sõnade peale ja kui edukalt). See on koht kus peab lähenema personaalselt, minu kontaktid on siin lehel olemas – võta julgelt ühendust ja domeeni registreerimine leiab lahenduse!

Kui ilmtingimata on soov kasutada firmanime domeeninimena, siis tuleks rohkem vaeva näha ja kaardid panna pika saba (domeenile järgnevad URL-id) optimeerimise peale.

DOMEENINIME PIKKUS

Domeeninimi võib olla kuni 67 tähemärki pikk, iseasi kui otstarbekas nii paljude tähemärkide kasutamine on. Olen seisukohal, et tingimata pole oluline väga lühikese domeeninime tagaajamine, pigem taandub taas kõik märksõnadele. Kui esitad endale küsimuse, kas sinu jaoks on oluline lühike ja lööv domeeninimi (näiteks lühend kodulehe tegemisest kt.net), mida keegi ei leia või pikem aga seevastu leitav domeeninimi, siis kumba sa kasutaksid? Eesmärk on ju reeglina ikkagi tuua kodulehele võimalikult palju külastusi ja potentsiaalseid kliente. Kui näiteks oleksin domeeni valikul tuvastanud, et otsitakse olulisel määral kodulehe tegijaid sõnaga “odavad kodulehed” ja “kodulehed kiiresti”, siis poleks sekunditki kahelnud ja valinud domeeninimeks hoopis nt www.odavadkodulehedkiiresti.net , sest see oleks tähendanud täiendavaid külastusi. Loomulikult tuleb kasutada kainet mõistust ja mitte hakata kõike 67 tähemärki ära kasutama!

TÄPITÄHED DOMEENINIMES

Juba paar aastat tagasi võis kõikjal lugeda loosungeid, kus suure rõõmuga teavitati et nüüdsest on võimalik domeeni registreerimine täpitähtedega. On ju tore kui aadressi www.ooonpikk.ee asemel saab kasutada aadressi www.ööonpikk.eu. Kõik on ilus ja kena AGA …. jah siin on üks aga, millest väga vähe räägitakse, mille kohta ei leia infot peaaegu ühegi teenusepakku lehelt ja mille avastad alles siis kui täpitähega domeen on juba registreeritud. Nimelt kui luua postkast näiteks toomas@ööonpikk.ee siis kahjuks tänase seisuga suur osa meiliteenuseid ja e-postiservereid ei oska täpitähti sisaldava e-postiaadressiga miskit pihta hakata. Jah, ka mina olen sellesse ämbrisse astunud ja nüüd tean vähemalt kliente hoiatada kui domeeninime registreerimine käsil ja erinevaid variante kaalume. Aga eks aeg läheb edasi ja ilmselt mägede taga pole aeg, kui ka e-postiga seotud probleemid lahenevad … seniks aga tuleks sellega arvestada.

Kui Sul on häid mõtteid millega võiks veel domeenivalikul arvestada, siis anna kommentaarina märku! Millest lähtusid domeeninime registreerimisel Sina?

NB! Postitust uuendatud 30.08.2015, lisatud kuvatõmmis positsioonist, kus oleme olnud juba pea aasta.